Univerzitní centrum VŠCHT Praha – Unipetrol popularizuje chemii
H2AC4schools – Závody saských a českých škol PrOJETÍ světa elektromobility s vodíkem
Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Cílem projektu je atraktivní formou rozšířit znalosti o alternativních formách elektrické energie a zejména vodíkových palivových článků, mezi středoškolskými studenty na obou stranách česko-saského příhraničního regionu. Tento projekt umožní studentským týmům z vybraných technických škol sestavit prototypy autíček vlastní konstrukce poháněných vodíkovými články a v rámci projektu s nimi absolvovat celkem 3 závod. Dva závody na národní a jeden společný na mezinárodní úrovni, během kterých poměří výkonnost sestrojených prototypů a navíc formou soutěžního klání zároveň budují vzájemné vztahy a spolupráci.
Program spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020
Projekt H2AC4schools – Závody saských a českých škol PrOJETÍ světa elektromobility s vodíkem
Kooperační partneři: TU Chemnitz (LeadPartner) a ČVUT Praha; koordinátoři projektu: Vladimír Buday (TU Chemnitz), Zdeněk Říha (ČVUT Praha), Václav Bystrianský (VŠCHT Praha), řešení projektu: 01/2017 – 08/2020
Česko-německý plakát s informacemi o projektu
V litvínovské chemičce soutěžili studenti z celého Česka
Univerzitní centrum VŠCHT Praha – Unipetrol, které se nachází ve výrobním areálu Chempark Záluží, hostilo v pondělí 20. listopadu špičky středoškolských a vysokoškolských studentů z Ústeckého kraje i celé České republiky v rámci Studentské vědecké konference. Své výzkumné projekty představilo celkem 33 týmů, Celkovými vítězi v kategorii středních škol byli dva studenti Masarykovy střední školy chemické z Prahy (tzv. Křemencárna) a student z Gymnázia a SOŠ dr. V. Šmejkala z Ústí nad Labem. Finanční odměny v celkové výši 50 000 korun poskytla Nadace Unipetrol.
Studentská vědecká konference se v Chemparku Záluží letos konala již potřetí. „Jedná se o aktivitu VŠCHT Praha, která konferenci pořádá pro vysokoškolské studenty. My jsme v našem chemickém závodě v Záluží u Litvínova v loňském roce zrealizovali pilotní projekt a přizvali také středoškoláky. A jelikož to byl počin úspěšný, tak letos v tradici pokračujeme,“ vysvětluje Tomáš Herink, člen představenstva skupiny Unipetrol zodpovědný za investice, vědu výzkum a školství. „Mnoho našich zaměstnanců z výroby i z výzkumu pomáhá nebo konzultuje jednotlivé studentské práce,“ doplňuje Tomáš Herink.
Studenti Ústavu organické technologie VŠCHT Praha
Na exkurzi do Chemparku přijeli studenti magisterských studijních programů Ústavu organické technologie. V UniCRE pro ně byla připravena přednáška a prohlídka pokusné základny. Po ní se jeli podívat do provozu. Viděli centrální velín rafinerie, jednotku POX i opravenou etylenovou jednotku.
Akademický senát VŠCHT Praha v Litvínově
Do Univerzitního centra se přijela podívat studentská část Akademického senátu VŠCHT Praha. Podívali se do UniCRE, do provozu Unipetrolu a samozřejmě se také setkali se zdejšími studenty. Těm představili své aktivity, nabídli podporu při řešení případných problémů a představili možnosti, jak si na školních akcích zpestřit studentský život. Druhý den byla na programu prohlídka mosteckých rekultivací a ukázka toho, že místní „měsíční krajina“ se stává minulostí.
Členy senátu nadchla především rodinná atmosféra Univerzitního centra, zázemí a pracovní perspektivy pro studenty.
Zúčastnili jsme se chomutovských Technodays
VŠCHT Praha se spolu s Univerzitním centrem cíleně snaží popularizovat chemii jako zajímavý a perspektivní obor. Proto se v dubnu zúčastnila chomutovských Technodays. Na této akci se prezentovaly technické školy i podniky. Snažily se oslovit mladé lidi, kteří přemýšlejí o budoucím povolání, i jejich rodiče. Školy i podniky měly připravený program, kterým ukazovaly, že technické učební i studijní obory jsou sice náročné, ale také velice zajímavé.
Důležitým sdělením bylo, že se absolventi technických oborů snadno uplatňují na trhu práce. Mnohé školy v Ústeckém kraji spolupracují s podniky, do kterých pak jejich absolventi rovnou odcházejí pracovat. To je v kraji, kde obecně panuje vysoká nezaměstnanost, obrovská výhoda. Jednou z takových škol je i VŠCHT Praha, která zejména prostřednictvím Univerzitního centra intenzivně spolupracuje s Unipetrolem a centrem UniCRE.
Studenti Univerzitního centra na akci předváděli atraktivní chemické pokusy, třeba se střelným prachem a jeho využitím v zábavní pyrotechnice, kapalinovou chromatografií provedenou na křídě nebo hlasitým praskáním balonků, které způsobuje teplotní rozpínavost plynů. Program přilákal spoustu návštěvníků, a tak mohli „chemickou zmrzlinu“ vyrobenou pomocí kapalného dusíku ochutnat všichni od dětí z mateřských školek přes maturanty a jejich rodiče až po učitele chemie.
Uspořádali jsme exkurzi pro Scholu Humanitas
V pondělí 13. června přijela na exkurzi litvínovská Schola Humanitas. Žáci druhého ročníku si prohlédli laboratoře Unipetrol výzkumně vzdělávacího centra, a.s. i učebny a zázemí Univerzitního centra VŠCHT Praha – Unipetrol. Ve studentské laboratoři měli výzkumníci a pomvědi pro návštěvníky připravené zábavné pokusy. Žáci viděli „kvést“ krystaly, použili neviditelné písmo nebo poznali, jak vypadá „chemikova krev“. Nedílnou součástí programu byla exkurze přímo do provozu Unipetrolu, během níž se účastníci podívali třeba na velín České rafinérské. Tam viděli počítačový model reaktoru, který si o několik minut později mohli prohlédnout na vlastní oči.
Podobný program rádi připravíme i pro další zájemce z řad technických středních škol.
Pokračujeme v pořádání exkurzí pro středoškoláky
Tentokrát přijela Střední odborná škola technická a zahradnická Lovosice. Naše pomvědy ty pokusy vážně baví, co říkáte?